PIC16F1933-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1933-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Speed :
32MHz
Frequency :
32MHz
Series :
PIC® XLP™ 16F
Operating Temperature (Min) :
-40C
Package Type :
QFN EP
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Program Memory Type :
Flash
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Address Bus Width :
Mounting Style :
SMD/SMT
# I/Os (Max) :
25
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
DMA Channels :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Programmable :
PIC
Number of I2C Channels :
2
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation (Max) :
I2C/SPI/USART
Qualification :
AEC-Q100
Height :
950μm
Data Converters :
A/D 11x10b
7KB 4K x 14
Memory Type :
EEPROM, FLASH
Clock Freq :
Number of ADC Channels :
11
Data Converter :
A/D 11x10b
Number of I/O :
25
CPU Family :
PIC
Operating Temperature (Max) :
85C
Base Part Number :
PIC16F1933
Number of Timers - General Purpose :
5
Operating Temperature Classification :
Industrial
Supply Voltage :
3V
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Published :
Instruction Set Architecture :
RISC
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of I/Os :
25 I/O
Termination :
SMD/SMT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Tradename :
Nominal Supply Current :
3.4mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
Base Product Number :
PIC16F1933
Density :
56 kb
Number of A/D Converters :
1
Number of Bits :
8
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
28
Number of Pins :
28
Core Processor :
Terminal Position :
QUAD
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Width :
6mm
Rad Hardened :
Mounting :
Device Core Size :
Number of PWM Channels :
5
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Max Power Dissipation :
800mW
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
6mm