PIC16F19197-E/MR
Mfr.Part #
PIC16F19197-E/MR
Package / Case
QFN
Microcontrollers
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Clock Frequency :
32MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
RAM Size :
4K x 8
SMD/SMT
ROM Programmability :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Width :
9mm
Series :
PIC16(L)F191xx
Supply Voltage :
3V
Program Memory Size :
56KB (32K x 14)
Operating Temperature (Max) :
125°C
Screening Level :
TS 16949
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
8
HTS Code :
Length :
9mm
Base Product Number :
PIC16F19197
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Terminations :
64
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V ~ 5.5V
Data Converters :
A/D 45x12b; D/A 1x5b
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of I/O :
59
Height Seated (Max) :
1mm
Brand :
JESD-30 Code :
S-PQCC-N64
Qualification :
AEC-Q100
Core Processor :
PIC
Package :
Tube
Microchip
Temperature Grade :
Automotive
256 x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Terminal Form :
NO LEAD
Additional Feature :
ALSO OPEARTES AT 16 MHZ AT 2.3V MINIMUM SUPPLY
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
QFN
Speed :
32 MHz