PIC16F19196-E/PT
Mfr.Part #
PIC16F19196-E/PT
Package / Case
TQFP
yes
Height Seated (Max) :
1.2mm
Base Product Number :
PIC16F19196
Number of Terminations :
64
Bit Size :
8
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Operating Temperature (Max) :
125°C
Packaging :
Tray
Speed :
32 MHz
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Size :
28KB (16K x 14)
DMA Channels :
No
Clock Frequency :
32MHz
Number of I/O :
59
Tradename :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V ~ 5.5V
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
10mm
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Series :
PIC16(L)F191xx
Additional Feature :
ALSO OPEARTES AT 16 MHZ AT 2.3V MINIMUM SUPPLY
8-Bit
Operating Temperature (Min) :
-40°C
ROM Programmability :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
10mm
Surface Mount :
Temperature Grade :
Automotive
Package / Case :
TQFP
RAM Size :
2K x 8
Brand :
Supply Voltage :
3V