PIC16F18877-E/PT
Mfr.Part #
PIC16F18877-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 44TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Speed :
32MHz
Package :
Tray
Supply Voltage :
3V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Screening Level :
TS 16949
Width :
10mm
Matte Tin (Sn) - annealed
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converters :
A/D 35x10b, D/A 1x5b
Series :
PIC® XLP™ 16F
Length :
10mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Terminal Pitch :
0.8mm
Microchip
On Chip Program ROM Width :
14
Number of I/Os :
36 I/O
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Terminations :
44
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Pbfree Code :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Package / Case :
44-TQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of I/O :
36
Factory Lead Time :
5 Weeks
RAM Size :
4K x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Product Number :
PIC16F18877
Program Memory Size :
56KB 32K x 14
8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Terminal Form :
Gull wing
Clock Frequency :
32MHz