PIC16F18857-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F18857-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 28SSOP
Factory Lead Time :
8 Weeks
Data Converters :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
4K x 8
Package :
Tube
Program Memory Size :
56KB 32K x 14
Height Seated (Max) :
2mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC16F18857
Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
25
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Interface Type :
EUSART, I2C, LIN, RS-232, RS-485, SPI
Number of I/Os :
25 I/O
PWM Channels :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of ADC Channels :
24 Channel
JESD-609 Code :
e3
Length :
10.2mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
RoHS :
Details
Product :
MCU
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
5.3mm
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Qualification :
AEC-Q100
Mounting Style :
SMD/SMT
Tradename :
PIC
Terminal Position :
Dual
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
28-SSOP
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
ROM (words) :
Has ADC :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
HTS Code :
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Base Product Number :
PIC16F18857
Product Status :
Active
Bit Size :
8
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
32MHz
Terminal Pitch :
0.65mm
Clock Frequency :
32MHz
DAC Resolution :
5 bit
Supply Voltage :
3V
Datasheets
PIC16F18857-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18857-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18857, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:28, PIC16F18857-E/SS pinout, PIC16F18857-E/SS datasheet PDF, PIC16F18857-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18857-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.