PIC16F18455-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F18455-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Stock
432
In Stock :
432
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16 MHZ
Interface Type :
EUSART, I2C, Serial, SPI
Program Memory Type :
Flash
Clock Frequency :
32MHz
Length :
17.9mm
RoHS :
Details
DAC Resolution :
5 bit
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Height Seated (Max) :
2.65mm
Supply Voltage :
3V
Number of Terminations :
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Part Number :
PIC16F18455
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of I/Os :
26 I/O
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Terminal Pitch :
1.27mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supplier Device Package :
28-SOIC
Width :
7.5mm
Base Product Number :
PIC16F18455
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
RAM Size :
1K x 8
Number of Timers/Counters :
8 Timer
Data Converter :
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
7 Weeks
Screening Level :
TS 16949
Number of I/O :
26
Speed :
32MHz
Number of ADC Channels :
24 Channel
Datasheets
PIC16F18455-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18455-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F18455, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F18455-E/SO pinout, PIC16F18455-E/SO datasheet PDF, PIC16F18455-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18455-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.