PIC16F18345-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F18345-E/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Stock
608
In Stock :
608
Flash
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
RoHS :
Details
Base Part Number :
PIC16F18345
Tube
Power Supplies :
2.5/5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product :
MCU
RAM Size :
1K x 8
Speed :
32MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
14kB
CPU Family :
PIC
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b
ROM (words) :
8192
JESD-609 Code :
e3
Mounting Style :
SMD/SMT
Oscillator Type :
Internal
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supply Current-Max :
2.9mA
Supplier Device Package :
20-SOIC
Base Product Number :
PIC16F18345
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of ADC Channels :
21 Channel
Published :
2016
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® XLP™ 16F
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Terminal Pitch :
1.27mm
Microchip
Tradename :
PIC
DAC Resolution :
5 bit
Number of I/O :
18
Qualification :
AEC-Q100
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Frequency :
32MHz
Product Status :
Active
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
PIC16F18345-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18345-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18345, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F18345-E/SO pinout, PIC16F18345-E/SO datasheet PDF, PIC16F18345-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18345-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.