PIC16F18326-E/SLVAO
Mfr.Part #
PIC16F18326-E/SLVAO
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14SOIC
Stock
860
In Stock :
860
yes
Clock Frequency :
32MHz
Terminal Pitch :
1.27mm
Boundary Scan :
No
Length :
8.65mm
Core Size :
8-Bit
Integrated Cache :
No
Base Product Number :
PIC16F18326
Package :
Tube
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
JESD-609 Code :
e3
Format :
FIXED POINT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Low Power Mode :
Internal
On Chip Data RAM Width :
8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
32MHz
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
Number of Serial I/Os :
1
Number of I/O :
12
RAM (words) :
2048
Height Seated (Max) :
1.75mm
Terminal Position :
Dual
Data Converter :
A/D 11x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
PWM Channels :
Number of External Interrupts :
1
RAM Size :
2K x 8
Supplier Device Package :
14-SOIC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Terminal Form :
Gull wing
Data Converters :
A/D 11x10b
On Chip Program ROM Width :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Current-Max :
2.9mA
Number of Timers :
7
ROM (words) :
16384
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Width :
3.9mm
Supply Voltage :
3V
Number of Terminations :
14
RAM (bytes) :
DAC Channels :
Has ADC :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Datasheets
PIC16F18326-E/SLVAO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18326-E/SLVAO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, PIC16F18326-E/SLVAO pinout, PIC16F18326-E/SLVAO datasheet PDF, PIC16F18326-E/SLVAO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18326-E/SLVAO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.