PIC16F18324-E/SLVAO
Mfr.Part #
PIC16F18324-E/SLVAO
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Stock
267
In Stock :
267
Terminal Form :
Gull wing
No
Clock Frequency :
32MHz
Supplier Device Package :
14-SOIC
FIXED-POINT
RAM (bytes) :
1024
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM (words) :
1024
Height Seated (Max) :
1.75mm
ROM (words) :
Package :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Terminal Pitch :
1.27mm
Data Converters :
A/D 11x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Width :
3.9mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
14
Data Converter :
A/D 11x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
8.65mm
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
PWM Channels :
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
3V
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
RAM Size :
512 x 8
Reach Compliance Code :
Compliant
Low Power Mode :
Supply Current-Max :
3.2mA
Speed :
32MHz
Datasheets
PIC16F18324-E/SLVAO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324-E/SLVAO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), PIC16F18324-E/SLVAO pinout, PIC16F18324-E/SLVAO datasheet PDF, PIC16F18324-E/SLVAO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324-E/SLVAO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.