PIC16F18313-E/RFVAO
Mfr.Part #
PIC16F18313-E/RFVAO
Package / Case
8-UDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8UDFN
Microcontrollers
Number of Terminations :
8
Bit Size :
8
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Terminal Position :
Dual
Clock Frequency :
32MHz
Number of Timers :
3
Format :
FIXED-POINT
RAM (words) :
256
On Chip Data RAM Width :
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Supply Voltage :
3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Height Seated (Max) :
0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of External Interrupts :
1
RAM Size :
256 x 8
Boundary Scan :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
JESD-609 Code :
e3
Number of Serial I/Os :
1
Package / Case :
8-UDFN Exposed Pad
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DMA Channels :
No
Integrated Cache :
Length :
3mm
PIC16F18313
DAC Channels :
yes
PWM Channels :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supplier Device Package :
8-UDFN (3x3)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Low Power Mode :
On Chip Program ROM Width :
14
Has ADC :
Width :
3mm
A/D 5x10b; D/A 1x5b
ROM (words) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Form :
NO LEAD
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
Speed :
32MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM (bytes) :
256
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA