PIC16F1829-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F1829-E/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Supply Voltage :
3V
Memory Size :
14kB
Number of Terminations :
Max Power Dissipation :
800mW
Data Bus Width :
8B
Max Supply Voltage :
5.5 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Form :
Gull wing
8-Bit
Min Supply Voltage :
2.3 V
Packaging :
Tube
Length :
12.8mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Converters :
A/D 12x10b
PWM Channels :
yes
RAM Size :
1K x 8
Oscillator Type :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
No
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of I2C Channels :
2
Surface Mount :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Package Type :
SOIC
RoHS :
Compliant
Height :
2.35mm
Max Frequency :
32 MHz
Number of Ethernet Channels :
Data Converter :
A/D 12x10b
Number of UART Channels :
1
Base Part Number :
PIC16F1829
Width :
7.5mm
Number of Timers/Counters :
5
JESD-609 Code :
e3
Schedule B :
Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
CPU Family :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
32MHz
Dimensions :
12.8 x 7.5 x 2.35mm
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Programmable I/O :
18
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Min Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
7 Weeks
Frequency :
32MHz
Published :
Product Status :
Active
Base Product Number :
PIC16F1829
Core Architecture :
Supplier Device Package :
20-SOIC
Number of SPI Channels :
2
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
ROHS3 Compliant
Datasheets
PIC16F1829-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1829-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16F1829, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F1829-E/SO pinout, PIC16F1829-E/SO datasheet PDF, PIC16F1829-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1829-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1829-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1829-E/SO Overview
PIC16F1829-E/SO Features
This microcontroller stands out for its comprehensive feature set that includes an enhanced mid-range core with 49 instruction, 16 stack levels, and a clock speed up to 32 MHz, providing substantial processing power for complex tasks. Additionally, it supports advanced peripherals like two comparators, nine channels of 10-bit Analog-to-Digital Converters (ADC), and multiple communication interfaces including I2C, SPI, and EUSART, which are essential for robust digital communication and interfacing.