PIC16F1829-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1829-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 12x10b
Oscillator Type :
Internal
Qualification :
AEC-Q100
Device Core :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
MSL :
MSL 1 - Unlimited
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/O :
17
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Package :
Tube
Surface Mount :
yes
Max Operating Temperature :
125 °C
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
RoHS :
Compliant
Data Converter :
A/D 12x10b
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of UART Channels :
Product Status :
Active
Number of I2C Channels :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Data Bus Width :
8B
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of SPI Channels :
2
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of Pins :
20
Max Power Dissipation :
800mW
Factory Lead Time :
6 Weeks
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Number of Terminations :
20
PWM Channels :
yes
Pbfree Code :
CPU Family :
PIC
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
Number of Timers/Counters :
5
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Programmable I/O :
18
Watchdog Timer :
Base Part Number :
PIC16F1829
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Packaging :
Tube
Min Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage :
3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
256 x 8
Core Size :
8-Bit
Length :
4mm
Radiation Hardening :
No
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height :
950μm
DMA Channels :
No
Memory Size :
14kB
Base Product Number :
PIC16F1829
Width :
4mm
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Product :
MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of ADC Channels :
12
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Tradename :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Bit Size :
8
Microchip
Frequency :
32MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Program Memory Type :
Flash
Speed :
32MHz
Core Architecture :
JESD-609 Code :
e3
Has ADC :
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Published :
2010
Terminal Position :
QUAD
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Min Supply Voltage :
2.3 V
Number of I/Os :
17
Max Frequency :
32 MHz