PIC16F1828-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1828-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Device Core :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Microchip
Data Bus Width :
8B
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Data Converters :
A/D 12x10b
JESD-609 Code :
e3
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Bit Size :
8
Frequency :
32MHz
DMA Channels :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Type :
Flash
Radiation Hardening :
No
Number of I2C Channels :
1
Number of Pins :
20
Dimensions :
4 x 4 x 0.88mm
Length :
4mm
Supply Voltage :
3V
RAM Size :
256 x 8
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Data Converter :
A/D 12x10b
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/O :
17
Number of Ethernet Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
MSL :
MSL 1 - Unlimited
EEPROM Size :
256 x 8
CPU Family :
PIC
RoHS :
Details
Number of A/D Converters :
1
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Family Name :
PIC16F
Base Product Number :
PIC16F1828
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
32MHz
Width :
4mm
Package :
Tube
Tradename :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Surface Mount :
yes
Height :
880μm
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Pin Count :
20
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Qualification :
AEC-Q100
Number of ADC Channels :
12
Core Size :
8-Bit
Lead Free :
Lead Free
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Oscillator Type :
Internal
Max Power Dissipation :
800mW
REACH SVHC :
No SVHC
Product :
MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Package Type :
QFN
Number of I/Os :
18 I/O
Number of SPI Channels :
Number of Bits :
8
Pbfree Code :
yes
Memory Size :
7kB
Published :
Instruction Set Architecture :
RISC
Has ADC :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Processor :
Watchdog Timer :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA