PIC16F1828-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1828-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
5
Data Converter :
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/Os :
18 I/O
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
7kB
Radiation Hardening :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
PIC16F1828
Core Processor :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
ECCN Code :
EAR99
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Microchip
JESD-609 Code :
e3
Width :
5.6mm
Pin Count :
20
Number of I/O :
17
Published :
Packaging :
Tube
8-Bit
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
yes
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
800mW
Length :
7.5mm
Speed :
32MHz
Base Part Number :
PIC16F1828
Height :
1.65mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3V
Supply Current-Max :
3.4mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Pbfree Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supplier Device Package :
20-SSOP
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Pins :
20
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
Dual
Package :
Tube
Number of ADC Channels :
12
Number of SPI Channels :
1
Frequency :
32MHz
PWM Channels :
RAM Size :
256 x 8
Watchdog Timer :
Number of Terminations :
Number of Bits :
MCU
Datasheets
PIC16F1828-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1828-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1828, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, PIC16F1828-E/SS pinout, PIC16F1828-E/SS datasheet PDF, PIC16F1828-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1828-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.