PIC16F1828-E/GZ
Mfr.Part #
PIC16F1828-E/GZ
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
Microcontrollers
On Chip Data RAM Width :
- 40 C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Base Product Number :
PIC16F1828
Product :
MCU
Number of Programmable I/O :
18
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Serial I/Os :
1
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Supplier Device Package :
20-UQFN (4x4)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
7kB
Number of Terminations :
20
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Frequency :
32MHz
Number of External Interrupts :
1
Published :
Number of I/O :
17
Data Bus Width :
8B
Length :
4mm
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
800mW
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Low Power Mode :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Timers/Counters :
5
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
ROM (words) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Resolution :
5 bit
Base Part Number :
PIC16F1828
Supply Voltage :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
20
DMA Channels :
No
Radiation Hardening :
Integrated Cache :
I2C/SPI/UART/USART
Supply Current-Max :
3.6mA
DAC Channels :
Number of I/Os :
18 I/O
Boundary Scan :
RoHS :
Details
PWM Channels :
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Speed :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Interface Type :
I2C, SPI, UART, USART
On Chip Program ROM Width :
14
Factory Lead Time :
7 Weeks
Core Size :
8-Bit
Packaging :
Tube
Format :
FIXED-POINT
Watchdog Timer :
Tradename :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of ADC Channels :
8 Channel
Connectivity :
RAM (words) :
256
Terminal Position :
QUAD
Interface :
Datasheets
PIC16F1828-E/GZ
Microchip Technology PIC16F1828-E/GZ
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1828-E/GZ Overview
PIC16F1828-E/GZ Features
  • 8-bit PIC microcontroller
  • 7KB flash memory for program storage
  • Low power consumption with multiple idle and sleep modes
  • Extended voltage range for versatile application use
  • High precision 32 MHz internal oscillator