PIC16F1827-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1827-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Device Core Size :
8(b)
Mounting :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Height :
1.85mm
Operating Temperature (Max) :
125C
Supply Voltage :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
yes
Speed :
32MHz
Number of Terminations :
20
Dimensions :
7.5 x 5.6 x 1.85mm
Active
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Rad Hardened :
No
Pin Count :
20
Supply Current-Max :
8mA
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
PIC
Clock Freq :
32(MHz)
Instruction Set Architecture :
RISC
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Bit Size :
8
Width :
5.6mm
Frequency :
32MHz
Length :
7.5mm
5
Number of Ethernet Channels :
ECCN Code :
EAR99
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Position :
Dual
Family Name :
PIC16F
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
ROHS3 Compliant
Programmable :
2
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Tradename :
Package Type :
SSOP
Operating Temperature (Min) :
-40C
Watchdog Timer :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Supplier Device Package :
20-SSOP
Total Internal Ram Size :
384B(kB)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of SPI Channels :
2
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Temperature Classification :
Automotive
Pbfree Code :
Microchip
ROM (words) :
Data Bus Width :
8B
Terminal Form :
Gull wing
Internal
Number of Timers - General Purpose :
Factory Lead Time :
8 Weeks
# I/Os (Max) :
16
Datasheets
PIC16F1827-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1827, Number of Pins:20, PIC16F1827-E/SS pinout, PIC16F1827-E/SS datasheet PDF, PIC16F1827-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1827-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827-E/SS Overview
PIC16F1827-E/SS Features
  • 7KB of flash memory, providing ample space for complex programs and algorithms.
  • Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels for improved processing power.
  • Flexible oscillator structure with PLL for a range of clock options.
  • Extended operating voltage range (1.8V to 5.5V), allowing for use in various power environments.