PIC16F1827-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1827-E/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18DIP
Stock
459
In Stock :
459
Speed :
32MHz
Microchip
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
18-PDIP
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Bits :
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Number of SPI Channels :
2
Number of Terminations :
18
RoHS :
Details
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
I2C, SPI, UART/USART
Package Type :
PDIP
Height :
5.08mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Width :
7.112mm
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mounting Style :
Through Hole
Interface :
CAN, I2C, SCI, SPI, UART, USART, USB
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Interface Type :
EUSART (SCI), I2C, SPI, USB
Published :
2007
Instruction Set Architecture :
RISC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of UART Channels :
0
Product :
MCU
Number of A/D Converters :
1
Number of Pins :
18
Number of Timers/Counters :
5
RAM Size :
384 x 8
Number of ADC Channels :
12
Number of I/Os :
16 I/O
Number of Ethernet Channels :
Frequency :
32MHz
Memory Size :
7kB
Dimensions :
0.92 x 0.28 x 0.2in
256 x 8
Number of I2C Channels :
2
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage :
3V
Base Product Number :
PIC16F1827
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
6 Weeks
EAR99
Family Name :
PIC16F
Length :
23.37mm
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Number of PWM Channels :
4
Base Part Number :
PIC16F1827
Datasheets
PIC16F1827-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:18, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:18, Base Part Number:PIC16F1827, PIC16F1827-E/P pinout, PIC16F1827-E/P datasheet PDF, PIC16F1827-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1827-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827-E/P Overview
PIC16F1827-E/P Features
  • Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels
  • 7 KB of Flash Memory, 256 Bytes of EEPROM, and 512 Bytes of RAM
  • Flexible Oscillator Structure with PLL
  • Low-Power Features such as Power-Saving Sleep mode
  • Extensive interrupt capability for enhanced real-time performance
  • Wide operating voltage range (2.0V to 5.5V), enabling use in various power environments