PIC16F1826-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1826-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Max Power Dissipation :
800mW
Width :
5.3 mm
Base Product Number :
PIC16F1826
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Height :
1.75 mm
On Chip Program ROM Width :
14
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Supplier Device Package :
20-SSOP
yes
Height Seated (Max) :
2mm
Min Supply Voltage :
2.3 V
Frequency :
20MHz
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
3V
Core Architecture :
AVR
Number of Timers/Counters :
3
Number of Terminations :
20
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
PWM Channels :
e3
Max Frequency :
32 MHz
Speed :
32MHz
Power Supplies :
2/5V
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
RoHS :
Compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
DAC Channels :
Length :
7.2mm
Terminal Position :
Dual
Number of I/Os :
6
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Type :
Tube
Max Supply Voltage :
5.5 V
Microchip
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Pins :
20
Factory Lead Time :
8 Weeks
EAR99
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Memory Size :
2kB
Number of ADC Channels :
12 Channel
No
Supply Current-Max :
8mA
Min Operating Temperature :
-40 °C
Base Part Number :
PIC16F1826
Mounting Style :
SMD/SMT
Schedule B :
Terminal Pitch :
0.65mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
PIC16F1826-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1826-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16F1826, PIC16F1826-E/SS pinout, PIC16F1826-E/SS datasheet PDF, PIC16F1826-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1826-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1826-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1826-E/SS Overview
PIC16F1826-E/SS Features
  • 8-bit microcontroller with 3.5KB of flash memory.
  • Integrated 10-bit ADC with up to 12 channels, offering high precision for sensor interfacing.
  • Operational in a broad voltage range from 2.0V to 5.5V, suitable for diverse power requirements.