PIC16F1826-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F1826-E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
256 x 8
DAC Channels :
PIC
Supply Current-Max :
8mA
Number of Terminations :
18
8B
PWM Channels :
Memory Size :
3.5kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Data Converters :
A/D 12x10b
Height :
2.05 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Has ADC :
Height Seated (Max) :
2.65mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Base Part Number :
PIC16F1826
Max Power Dissipation :
800mW
Base Product Number :
PIC16F1826
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification :
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Pins :
18
Oscillator Type :
Internal
On Chip Program ROM Width :
14
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Power Supplies :
2/5V
Number of I/Os :
16 I/O
Number of Timers/Counters :
3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Family Name :
Terminal Form :
Gull wing
Frequency :
32MHz
Number of Programmable I/O :
15
Data Converter :
A/D 12x10b
Supplier Device Package :
18-SOIC
Length :
11.55mm
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Product Status :
Active
ROM (words) :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Speed :
32MHz
Core Processor :
ECCN Code :
EAR99
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of ADC Channels :
12 Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS :
Details
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Supply Voltage :
3V
Mounting Style :
SMD/SMT
EEPROM Size :
256 x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
7.5 mm
Number of I/O :
16
Package Type :
SOIC
Datasheets
PIC16F1826-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1826-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1826, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:18, PIC16F1826-E/SO pinout, PIC16F1826-E/SO datasheet PDF, PIC16F1826-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1826-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.