PIC16F1825-E/JQ
Mfr.Part #
PIC16F1825-E/JQ
Package / Case
16-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Package / Case :
16-UQFN Exposed Pad
RAM Size :
1K x 8
Interface Type :
I2C, SPI, UART, USART
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of I/O :
11
Qualification Status :
Not Qualified
Product Status :
Active
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Published :
Core Processor :
PIC
Microchip
Data Converters :
A/D 8x10b
Has ADC :
yes
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Product :
MCU
Supply Voltage :
3V
Number of Terminations :
16
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
16-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Resolution :
5 bit
DMA Channels :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Number of I/Os :
12 I/O
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Pitch :
0.635mm
Terminal Position :
QUAD
PWM Channels :
Frequency :
32MHz
Speed :
32MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
EEPROM Size :
256 x 8
Data Converter :
A/D 8x10b
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
JESD-609 Code :
e3
CPU Family :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Details
Package :
Tube
Power Supplies :
2/5V
Memory Size :
14kB
Base Part Number :
PIC16F1825
Width :
4mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Tradename :
HTS Code :
ROM (words) :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Bus Width :
8 bit
Supply Current-Max :
4.5mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Length :
4mm