PIC16F1824-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F1824-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tube
Supply Current-Max :
3.4mA
Width :
3.9mm
Supplier Device Package :
14-SOIC
Supply Voltage :
3V
Length :
8.65mm
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Position :
Dual
Microchip Technology / Atmel
PWM Channels :
yes
Number of I/Os :
12 I/O
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Form :
Gull wing
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
14
ROM (words) :
Bit Size :
8
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Speed :
32MHz
RoHS :
Details
Height :
1.5mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Frequency :
32MHz
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
11
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
Watchdog Timer :
Interface :
5
Datasheets
PIC16F1824-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1824-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1824, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, PIC16F1824-E/SL pinout, PIC16F1824-E/SL datasheet PDF, PIC16F1824-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1824-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1824-E/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1824-E/SL Overview
PIC16F1824-E/SL Features
This MCU is equipped with a rich set of features that enhance its utility and flexibility in various applications. Key features include a wide operating voltage range of 2.3V to 5.5V, an internal 32MHz oscillator, and programmable internal and external interrupts. With Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels, the PIC16F1824-E/SL also supports advanced peripherals like serial communication interfaces including I2C, SPI, and EUSART, which provide excellent connectivity options. Additionally, its low power consumption modes are ideal for battery-powered applications.