PIC16F1824-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1824-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Package :
Tube
Data Converters :
A/D 8x10b
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
ROM (words) :
Number of Terminations :
14
Max Power Dissipation :
800mW
Number of I/Os :
12 I/O
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Product :
MCU
On Chip Program ROM Width :
14
Packaging :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Architecture :
Length :
19.05 mm
PIC
Radiation Hardening :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Memory Size :
7kB
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Data Converter :
A/D 8x10b
Base Product Number :
PIC16F1824
Microchip Technology / Atmel
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Max Frequency :
32 MHz
Number of ADC Channels :
8 Channel
Supply Current-Max :
3.4mA
Bit Size :
8
Number of Pins :
Additional Feature :
1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Frequency :
32MHz
Memory Type :
Width :
6.35 mm
RAM Size :
256 x 8
Mounting Style :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40 °C
Base Part Number :
PIC16F1824
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
3V
Number of Programmable I/O :
11
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
EEPROM Size :
256 x 8
Height :
3.3 mm
Microchip
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Published :
Min Supply Voltage :
2.3 V
Speed :
32MHz
Tradename :
Number of I/O :
11
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Timers/Counters :
5
Watchdog Timer :
Supplier Device Package :
14-PDIP
Pin Count :
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Max Supply Voltage :
5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Max Operating Temperature :
125 °C
Data Bus Width :
8B
DMA Channels :
Mounting Type :
Through Hole
DAC Channels :
Datasheets
PIC16F1824-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1824-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Number of Pins:14, Base Part Number:PIC16F1824, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, PIC16F1824-E/P pinout, PIC16F1824-E/P datasheet PDF, PIC16F1824-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1824-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1824-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1824-E/P Overview
PIC16F1824-E/P Features
This MCU boasts several key features that make it suitable for demanding applications. These include an 8-bit processor that balances power consumption and processing capability, 7KB of onboard flash memory for program storage, and 256 bytes of EEPROM. It also supports various serial communication protocols such as I2C, SPI, and UART, enabling easy integration with other digital systems. Additionally, its low power consumption and wide operating voltage range (2.3V to 5.5V) ensure that it is versatile enough to be used in portable devices.