PIC16F1823-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F1823-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Max Power Dissipation :
800mW
Published :
2009
Mounting Style :
SMD/SMT
Frequency :
32MHz
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Qualification :
AEC-Q100
Number of Ethernet Channels :
0
Length :
8.65mm
Speed :
32MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of UART Channels :
Voltage :
5V
PIC
Family Name :
PIC16F
Supply Voltage :
2.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of SPI Channels :
1
Dimensions :
8.65 x 3.9 x 1.5mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface Type :
I2C, SPI
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Processor :
Terminal Form :
Gull wing
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Data Converter :
A/D 8x10b
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supplier Device Package :
14-SOIC
8
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Series :
PIC® XLP™ 16F
Height :
1.5mm
Width :
3.9mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V