PIC16F1823-E/JQ
Mfr.Part #
PIC16F1823-E/JQ
Package / Case
16-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
Stock
539
In Stock :
539
Published :
2007
ROM (words) :
2048
Length :
4mm
Base Product Number :
PIC16F1823
HTS Code :
Frequency :
32MHz
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
3V
Package / Case :
16-UQFN Exposed Pad
Memory Size :
3.5kB
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supplier Device Package :
16-UQFN (4x4)
Number of ADC Channels :
8 Channel
Factory Lead Time :
7 Weeks
Interfaces :
I2C/SPI/USART
yes
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Device Core :
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Current-Max :
3.6mA
Number of I/O :
12
RAM Size :
128 x 8
EEPROM Size :
256 x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Speed :
32MHz
Package :
Tube
Number of I/Os :
12 I/O
Series :
PIC® XLP™ 16F
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
PIC16F1823
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Terminal Form :
NO LEAD
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Power Supplies :
2/5V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
DAC Resolution :
5 bit
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
CPU Family :
Number of Terminations :
16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Interface Type :
I2C, SPI, UART, USART
JESD-609 Code :
e3
Bit Size :
8
Product :
MCU
Data Converters :
A/D 8x10b
Data Converter :
A/D 8x10b
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
4mm
Microchip
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V