PIC16F18115-I/MD
Mfr.Part #
PIC16F18115-I/MD
Package / Case
DFN-8
Description
14KB FLASH, 512B RAM, 128B EEPRO
Stock
694
In Stock :
694
Package / Case :
DFN-8
Program Memory Size :
14 kB
Series :
PIC® 16F
EEPROM Size :
Base Product Number :
PIC16F18115
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type :
Flash
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Speed :
32MHz
Package :
Number of ADC Channels :
17 Channel
Number of I/Os :
6 I/O
Number of I/O :
5
Number of Timers/Counters :
2 Timer
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RoHS :
Details
RAM Size :
1K x 8
Supplier Device Package :
8-DFN (4x4)
Data Converters :
A/D 17x12b; D/A 2x8b
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Packaging :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Datasheets
PIC16F18115-I/MD
14 kB Flash PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series DFN-8
PIC16F18115-I/MD Overview
The package is DFN-8-shaped. There are 5 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of program memory it uses is Flash. Temperatures in the range of -40°C ~ 85°C (TA) are operated by this Microcontroller. It is part of the PIC® 16F series of electrical components. Having a size of 14 kB, Microcontroller has a program memory of X bytes. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. In total, there are 2 Timer timers/counters on the device. The ADC channel count on this device totals up to 17 Channel channels.