PIC16F18075-I/MP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18075-I/MP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
QFN-40
Datasheet
Download
Description
14KB FLASH, 1KB RAM, 128B EEPROM
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
PIC
Product Status :
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Packaging :
Tube
Data Converters :
A/D 35x10b SAR; D/A 1x8b
Program Memory Size :
14 kB
Series :
PIC® 16F
EEPROM Size :
128 x 8
Number of Timers/Counters :
3 Timer
Base Product Number :
PIC16F18075
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
QFN-40
Number of I/O :
36
Data Bus Width :
8 bit
Program Memory Type :
Flash
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of ADC Channels :
39 Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
MCU
Speed :
32MHz
RoHS :
Details
Number of I/Os :
36 I/O
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Core Size :
8-Bit
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)