PIC16F1789-I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1789-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Data Bus Width :
8B
Interface :
I2C, SPI, USART
Program Memory Type :
Flash
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/O :
35
CPU Family :
PIC
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Number of ADC Channels :
14
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Terminal Pitch :
0.8mm
Product Status :
Active
Height :
1.05mm
Instruction Set Architecture :
RISC
Address Bus Width :
8B
Terminal Form :
Gull wing
Device Core :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size :
256 x 8
Number of Terminations :
44
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Series :
PIC® XLP™ 16F
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Pins :
44
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Microchip
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Pin Count :
Package / Case :
44-TQFP
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
QUAD
Base Part Number :
PIC16F1789
Speed :
32MHz
Has ADC :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Base Product Number :
PIC16F1789
Number of Ethernet Channels :
Data Converters :
A/D 14x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Core Size :
8-Bit
Interface Type :
I2C, SPI
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
REACH SVHC :
No SVHC
Qualification :
Family Name :
PIC16F
Bit Size :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
PWM Channels :
Number of I/Os :
36 I/O
Packaging :
Tray
Nominal Supply Current :
2.1mA
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
RoHS :
Details
Power Supplies :
2.5/5V
Oscillator Type :
Internal
Lead Free :
Lead Free
Package Type :
TQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Size :
28kB
Mounting Style :
SMD/SMT
Tradename :
Number of SPI Channels :
1
DMA Channels :
No
Number of Programmable I/O :
36
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Width :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Supply Voltage :
3V
Frequency :
32MHz
Number of I2C Channels :
1
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
RAM Size :
2K x 8
JESD-609 Code :
e3
Number of UART Channels :
Number of Timers/Counters :
3
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package :
Tray
Length :
10mm