PIC16F1789-E/PT
Mfr.Part #
PIC16F1789-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Package / Case :
44-TQFP
Factory Lead Time :
9 Weeks
Speed :
32MHz
PIC
RoHS :
Details
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Data Converters :
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Base Product Number :
PIC16F1789
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of ADC Channels :
14
Microchip
Frequency :
32MHz
Terminal Pitch :
0.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Packaging :
Tray
DMA Channels :
No
3
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Memory Size :
28kB
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Interface Type :
I2C, SPI
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/Os :
36 I/O
Package :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
- 40 C
Height Seated (Max) :
1.2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Qualification :
AEC-Q100
Supply Voltage :
3V
Interface :
I2C, SPI, USART
Device Core :
Length :
10mm
Terminal Position :
QUAD
Number of Terminations :
44
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V