PIC16F1789-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1789-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
Stock
166
In Stock :
166
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Bit Size :
8
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.3V AT 16MHZ
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Package :
Tube
EEPROM Size :
256 x 8
Number of I/Os :
36 I/O
Terminal Pitch :
0.4mm
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
3A991.A.2
Power Supplies :
2.5/5V
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Packaging :
Tube
Series :
PIC® XLP™ 16F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
PIC16F1789
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
yes
Width :
5mm
Height Seated (Max) :
0.55mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product :
MCU
Tradename :
PIC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Surface Mount :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RAM Size :
2K x 8
Screening Level :
TS 16949
Core Size :
8-Bit
Qualification :
AEC-Q100
Length :
5mm
Published :
2013
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Number of I/O :
35
Clock Frequency :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
DMA Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
ROM (words) :
16384
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Position :
QUAD
Data Bus Width :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
Base Product Number :
PIC16F1789
Speed :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
CPU Family :
Data Converters :
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Core Processor :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage :
3V