PIC16F1788-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1788-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Oscillator Type :
Internal
Interface Type :
I2C, SPI
Number of Terminations :
28
Data Bus Width :
8B
Published :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Factory Lead Time :
13 Weeks
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of ADC Channels :
11
Number of Ethernet Channels :
Power Supplies :
2.5/5V
Package :
Tube
Width :
6mm
Has ADC :
yes
Family Name :
PIC16F
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Instruction Set Architecture :
RISC
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Bit Size :
8
Length :
6mm
Supply Voltage :
3V
Number of I/O :
24
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Brand :
Microchip Technology / Atmel
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Series :
PIC® XLP™ 16F
Base Part Number :
PIC16F1788
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Timers/Counters :
3
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Pin Count :
28
PWM Channels :
yes
Microchip
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Pins :
Packaging :
Tube
Number of I/Os :
25 I/O
Frequency :
32MHz
Terminal Position :
QUAD
Product Status :
Active
Lead Free :
Lead Free
Speed :
32MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
950μm
Interface :
I2C, SPI, USART
Package Type :
QFN
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
RAM Size :
2K x 8
EEPROM Size :
256 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Size :
8-Bit
Core Processor :
PIC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Nominal Supply Current :
2.1mA
Number of UART Channels :
Terminal Form :
NO LEAD
Tradename :
PIC
Number of I2C Channels :
1
Base Product Number :
PIC16F1788
CPU Family :
Address Bus Width :
8B
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Qualification Status :
Not Qualified
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Dimensions :
6 x 6 x 0.95mm