PIC16F1783-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1783-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x8b
Number of Terminations :
28
Published :
ROM (words) :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Microchip
Memory Size :
7kB
MICROCONTROLLER, RISC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Product Number :
PIC16F1783
On Chip Data RAM Width :
8
Series :
PIC® XLP™ 16F
Max Power Dissipation :
800mW
Tube
Number of I/Os :
25 I/O
Low Power Mode :
yes
Radiation Hardening :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Speed :
32MHz
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
512 x 8
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
EEPROM Size :
256 x 8
Length :
6mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Number of I/O :
24
Number of External Interrupts :
1
Frequency :
32MHz
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Tradename :
PIC
Height Seated (Max) :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Current-Max :
7.5mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
PWM Channels :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Part Number :
PIC16F1783
Surface Mount :
Data Bus Width :
8B
JESD-609 Code :
e3
On Chip Program ROM Width :
14
Power Supplies :
2.5/5V
Terminal Position :
QUAD
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Product :
MCU
Core Size :
8-Bit
Boundary Scan :
No
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Pins :
28
DMA Channels :
Integrated Cache :
Watchdog Timer :
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b
RAM (words) :
512
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Packaging :
Tube
CPU Family :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
DAC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA