PIC16F1773-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F1773-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Stock
926
In Stock :
926
Microcontrollers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Packaging :
Tube
Number of Pins :
28
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Min Supply Voltage :
2.3 V
Data Bus Width :
8 bit
EEPROM Size :
128 x 8
Qualification :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Series :
PIC® XLP™ 16F
Has ADC :
yes
MSL :
MSL 1 - Unlimited
No
Memory Type :
Flash
Memory Size :
7kB
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of I/Os :
25 I/O
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
JESD-609 Code :
e3
Supplier Device Package :
28-SSOP
Core Architecture :
PIC
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3V MIN@16 MHZ
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Max Supply Voltage :
5.5 V
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Terminations :
28
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 3x5b, 3x10b
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Length :
10.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Frequency :
32MHz
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Base Product Number :
PIC16F1773
Base Part Number :
PIC16F1773
Device Core :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Core Processor :
Terminal Pitch :
0.65mm
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2016
PWM Channels :
Mounting Style :
SMD/SMT
Screening Level :
TS 16949
MICROCONTROLLER, RISC
Height Seated (Max) :
2mm
On Chip Program ROM Width :
14
DAC Channels :
Number of I/O :
25
Speed :
32MHz
Factory Lead Time :
9 Weeks
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Width :
5.3mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RAM Size :
512 x 8
Supply Voltage :
3V
Product Status :
Active
Schedule B :
Program Memory Type :
Flash
Datasheets
PIC16F1773-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1773-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F1773, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1773-I/SS pinout, PIC16F1773-I/SS datasheet PDF, PIC16F1773-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1773-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1773-I/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1773-I/SS Overview
PIC16F1773-I/SS Features
  • 8-bit microcontroller with 7KB of flash memory
  • Operates at up to 32 MHz with an internal oscillator