PIC16F1768-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1768-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Has ADC :
yes
Qualification :
AEC-Q100
Core Size :
8-Bit
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DMA Channels :
No
Product :
MCU
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Screening Level :
TS 16949
Surface Mount :
yes
Number of Timers/Counters :
3 Timer
Packaging :
Tube
Speed :
32MHz
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 2x5b, 2x10b
Interface Type :
I2C, SPI
Data Bus Width :
8 bit
Bit Size :
8
Base Part Number :
PIC16F1768
Length :
4mm
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size :
7kB
Product Status :
Active
Device Core :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Tradename :
PIC
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Pitch :
0.5mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Terminations :
20
Package :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
DAC Channels :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height Seated (Max) :
1mm
HTS Code :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
EEPROM Size :
128 x 8
Microchip
PWM Channels :
Published :
Supply Voltage :
3V
On Chip Program ROM Width :
14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
NO LEAD
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of I/O :
18
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS :
Details
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Width :
4mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Program Memory Type :
Flash
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Processor :
Terminal Position :
QUAD
Base Product Number :
PIC16F1768
Oscillator Type :
Internal
Number of I/Os :
18 I/O
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Frequency :
32MHz
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 2x5b, 2x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM Size :
512 x 8
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16MHZ
Number of ADC Channels :
12 Channel
Datasheets
PIC16F1768-E/ML
Microchip Technology PIC16F1768-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1768-E/ML Overview
PIC16F1768-E/ML Features
The PIC16F1768-E/ML microcontroller is equipped with an array of features designed for high reliability and versatile performance. Key features include a 32 MHz internal oscillator, an ADC with computation, multiple communication interfaces such as I2C, SPI, and UART, and various peripherals like PWM outputs and comparators. The device also supports enhanced low-voltage programming and has a broad operating voltage range, which allows for flexible implementation in diverse environments.