PIC16F1709-E/SO
- Mfr.Part #
- PIC16F1709-E/SO
- Package / Case
- 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
- Description
- IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
- Data Converter :
- A/D 12x10b; D/A 1x8b
- 8
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 40
- Memory Size :
- 14kB
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.3V~5.5V
- Height :
- 2.65mm
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Active
- Terminal Form :
- Gull wing
- Number of USB Channels :
- 0
- Published :
- 2013
- Interface :
- I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
- Number of UART Channels :
- 1
- Width :
- 6mm
- Supplier Device Package :
- 20-SOIC
- Length :
- 8.65mm
- Factory Lead Time :
- 7 Weeks
- Supply Voltage :
- 3V
- Speed :
- 32MHz
- Connectivity :
- I2C, LINbus, SPI, UART/USART
- 1 (Unlimited)
- Mount :
- Surface Mount
- yes
- uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
- MICROCONTROLLER, RISC
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Weight :
- 800.987426mg
- Frequency :
- 32MHz
- Base Product Number :
- PIC16F1709
- RAM Size :
- 1K x 8
- Package / Case :
- Program Memory Size :
- 14KB 8K x 14
- Number of Timers/Counters :
- 5
- Number of PWM Channels :
- 2
- Number of ADC Channels :
- 12
- Base Part Number :
- PIC16F1709
- Data Converters :
- A/D 12x10b; D/A 1x8b
- Interfaces :
- I2C/LIN/RS-232/RS-48
- Operating Temperature :
- -40°C~125°C TA
- Series :
- PIC® XLP™ 16F