PIC16F1708-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1708-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
32MHz
Core Size :
8-Bit
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Tradename :
PIC
RAM Size :
512 x 8
Factory Lead Time :
7 Weeks
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
EEPROM Size :
Terminal Position :
Dual
Product :
MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of UART Channels :
1
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage :
3.3V
CPU Family :
PIC
Number of Pins :
20
Operating Supply Voltage :
5.5V
RoHS :
Details
Number of ADC Channels :
12
Base Part Number :
PIC16F1708
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
20
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height :
2.65mm
Memory Size :
7kB
Length :
12.8mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Microchip
Interfaces :
EUSART/I2C/SPI
Data Bus Width :
8B
Qualification :
AEC-Q100
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
5
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
18 I/O
Number of USB Channels :
Supplier Device Package :
20-SOIC
Core Processor :
Radiation Hardening :
No
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Surface Mount :
yes
DAC Resolution :
8 bit
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
Interface Type :
I2C, SPI, EUSART
Program Memory Type :
Flash
Width :
10.3mm
Published :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package :
Tube
Speed :
32MHz
Product Status :
Active
DMA Channels :
No
Has ADC :
Packaging :
Tube
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
Number of PWM Channels :
2
Bit Size :
8
Oscillator Type :
Internal
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
18
Base Product Number :
PIC16F1708
Device Core :
Datasheets
PIC16F1708-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1708-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16F1708, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F1708-E/SO pinout, PIC16F1708-E/SO datasheet PDF, PIC16F1708-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1708-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1708-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1708-E/SO Overview
PIC16F1708-E/SO Features
The PIC16F1708-E/SO includes several features that make it an excellent choice for sophisticated control systems. Key features include its 7KB of onboard flash memory, 256 bytes of EEPROM, and 512 bytes of RAM. It supports up to 35 I/O pins and enhanced peripherals such as a 10-bit A/D converter, multiple communication interfaces (I2C, SPI, UART), and several timers. Additionally, it features an operational range from 1.8V to 5.5V, making it suitable for low-power applications.