PIC16F1705-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1705-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Microcontrollers
Number of ADC Channels :
8
Height :
3.302mm
Number of I/O :
12
Mounting Style :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
DAC Resolution :
8 bit
Qualification :
AEC-Q100
Speed :
32MHz
Length :
19.05mm
Number of USB Channels :
Number of Terminations :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Low Power Mode :
yes
Data Bus Width :
8B
Tradename :
PIC
Frequency :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Brand :
Published :
Number of UART Channels :
1
Interfaces :
I2C/LIN/RS-232/RS-48
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Integrated Cache :
No
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 1x8b
Supply Voltage :
3V
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
PIC16F1705
Mounting Type :
Through Hole
Number of Timers/Counters :
5
Watchdog Timer :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
14kB
Number of PWM Channels :
2
EEPROM Size :
Supplier Device Package :
14-PDIP
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Bit Size :
8
Number of Pins :
14
DMA Channels :
No
RAM Size :
1K x 8
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x8b
Mount :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Radiation Hardening :
Interface Type :
I2C, SPI, EUSART
- 40 C
Has ADC :
Interface :
I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
Width :
6.35mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Package :
Tube
Device Core :
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC16F1705
Weight :
1.620005g
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Packaging :
Tube
Number of I/Os :
12 I/O
Datasheets
PIC16F1705-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1705-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1705, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:14, PIC16F1705-E/P pinout, PIC16F1705-E/P datasheet PDF, PIC16F1705-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1705-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.