PIC16F1527-E/PT
Mfr.Part #
PIC16F1527-E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64TQFP
Stock
823
In Stock :
823
Microcontrollers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature (Max) :
125C
Programmable :
yes
DMA Channels :
No
Package :
Tray
Height :
1 mm
Base Part Number :
PIC16F1527
Microchip
Number of Timers - General Purpose :
9
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
10mm
Base Product Number :
PIC16F1527
Oscillator Type :
Internal
Rad Hardened :
No
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Product :
MCU
JESD-609 Code :
e3
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Mounting Type :
Surface Mount
On Chip Program ROM Width :
14
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Width :
10 mm
Memory Size :
28kB
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Position :
QUAD
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
64
Number of I/O :
54
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Device Core :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Data Converters :
A/D 30x10b
Number of Timers/Counters :
9
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Data Bus Width :
8B
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of Pins :
64
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
CPU Family :
PIC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
yes
DAC Channels :
# I/Os (Max) :
53
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Operating Temperature (Min) :
-40C
Published :
2010
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Max Power Dissipation :
800mW
Core Processor :
Number of Programmable I/O :
53
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Power Supplies :
2.5/5V
Number of I/Os :
53 I/O
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
64-TQFP
Speed :
20MHz
Device Core Size :
8(b)
Watchdog Timer :
Surface Mount :
Has ADC :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
ROM (words) :
16384
Tradename :
Frequency :
20MHz
Series :
PIC® XLP™ 16F
Total Internal Ram Size :
1.5KB(kB)
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Core Size :
8-Bit
RAM Size :
1.5K x 8
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Operating Supply Voltage (Min) :
2.5(V)
Package Type :
TQFP
Mounting :
Bit Size :
8
Data Converter :
A/D 30x10b
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
4 Weeks
Radiation Hardening :
Clock Freq :
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
RoHS :
Details
Operating Temperature Classification :
Automotive
Packaging :
Tray
Number of ADC Channels :
30 Channel
Terminal Pitch :
0.5mm