PIC16F15245-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F15245-E/SO
Package / Case
SOIC-20
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Number of I/Os :
17 I/O
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Product :
MCU
Packaging :
Tube
Base Product Number :
PIC16F15245
Package / Case :
SOIC-20
Data Converters :
A/D 12/2x10b
Data Bus Width :
RAM Size :
1K x 8
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Package :
Tube
EEPROM Size :
Number of I/O :
17
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Size :
14 kB
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Oscillator Type :
Internal
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Series :
PIC® 16F
Supplier Device Package :
20-SOIC
Microchip
Speed :
32MHz