PIC16F15225-E/ST
Mfr.Part #
PIC16F15225-E/ST
Package / Case
TSSOP-14
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Stock
50
In Stock :
50
Speed :
32MHz
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Processor :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tube
Data Converters :
A/D 9/2x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC16F15225
Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
TSSOP-14
Program Memory Size :
14 kB
Number of I/O :
11
Series :
PIC® 16F
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM Size :
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V