PIC16F15225-E/MG
Mfr.Part #
PIC16F15225-E/MG
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Package :
Tube
Packaging :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Base Product Number :
PIC16F15225
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8 bit
Data Converters :
A/D 9/2x10b
Supplier Device Package :
16-QFN (3x3)
Speed :
32MHz
EEPROM Size :
Number of I/Os :
11 I/O
Program Memory Size :
14 kB
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Microchip
Product :
MCU
RAM Size :
1K x 8
Package / Case :
16-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Core Size :
8-Bit
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O :
11
Series :
PIC® 16F