PIC16F15223-E/ST
Mfr.Part #
PIC16F15223-E/ST
Package / Case
TSSOP-14
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Package / Case :
TSSOP-14
Number of I/O :
11
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Data Bus Width :
8 bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Speed :
32MHz
RAM Size :
256 x 8
Package :
Tube
Packaging :
Tube
RoHS :
Details
PIC
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Number of I/Os :
11 I/O
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
SMD/SMT
EEPROM Size :
Product Status :
Active
Microchip
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Program Memory Size :
3.5 KB
Data Converters :
A/D 9/2x10b
Base Product Number :
PIC16F15223
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)