PIC16F15214T-I/MF
Mfr.Part #
PIC16F15214T-I/MF
Package / Case
DFN-8
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8DFN
Packaging :
Cut Tape
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Microchip
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
RAM Size :
512 x 8
Number of I/O :
5
Oscillator Type :
Internal
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
32MHz
Series :
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Data Converters :
A/D 5/2x10b
Product Status :
Active
Base Product Number :
PIC16F15214
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)