PIC16F1518-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1518-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Power Dissipation :
800mW
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height :
1.75 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Size :
28kB
Supplier Device Package :
28-SSOP
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Base Part Number :
PIC16F1518
Width :
5.3 mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Product Number :
PIC16F1518
Height Seated (Max) :
2mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
PIC® XLP™ 16F
Watchdog Timer :
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
10.2mm
RAM Size :
1K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
I2C, SPI, USART
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
Speed :
20MHz
Datasheets
PIC16F1518-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1518-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F1518, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, PIC16F1518-E/SS pinout, PIC16F1518-E/SS datasheet PDF, PIC16F1518-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1518-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.