PIC16F1517-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1517-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Stock
1
In Stock :
Data Converters :
A/D 28x10b
Height Seated (Max) :
0.55mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Number of I/Os :
36 I/O
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
PWM Channels :
yes
Series :
PIC® XLP™ 16F
Width :
5 mm
Height :
0.48 mm
Terminal Position :
QUAD
Published :
2011
Number of I/O :
36
DAC Channels :
8B
Device Core :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
On Chip Program ROM Width :
14
Frequency :
20MHz
Speed :
20MHz
Base Part Number :
PIC16F1517
Factory Lead Time :
15 Weeks
Has ADC :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of ADC Channels :
28 Channel
ROM (words) :
8192
Number of Terminations :
40
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Length :
5mm
Interface Type :
Memory Size :
14kB
Base Product Number :
PIC16F1517
RoHS :
Details
Microchip
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
1 (Unlimited)
Power Supplies :
2.5/5V
RAM Size :
512 x 8
Data Converter :
A/D 28x10b
Product :
MCU
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Pitch :
0.4mm
Max Power Dissipation :
800mW