PIC16F1516-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1516-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Stock
418
In Stock :
418
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Width :
5.3 mm
Published :
2011
Frequency :
20MHz
Base Product Number :
PIC16F1516
Max Power Dissipation :
800mW
Speed :
20MHz
Memory Size :
14kB
Height Seated (Max) :
2mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Height :
1.75 mm
DMA Channels :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
ROM (words) :
8192
Base Part Number :
PIC16F1516
Length :
10.2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
9 Weeks
RAM Size :
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Supplier Device Package :
28-SSOP
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Datasheets
PIC16F1516-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1516-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F1516, Number of Terminations:28, PIC16F1516-E/SS pinout, PIC16F1516-E/SS datasheet PDF, PIC16F1516-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1516-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.