PIC16F1516-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1516-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of Pins :
28
Supply Voltage :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
EEPROM Size :
RAM Size :
512 x 8
Terminal Position :
QUAD
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of Timers :
3
Clock Frequency :
20MHz
Number of External Interrupts :
1
Terminal Form :
NO LEAD
Length :
6mm
Brand :
On Chip Program ROM Width :
14
Integrated Cache :
No
Series :
PIC® XLP™ 16F
Base Product Number :
PIC16F1516
DAC Channels :
Published :
Number of I/O :
25
Width :
6mm
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
8
RAM (words) :
512
Microchip
ROM (words) :
Speed :
20MHz
PWM Channels :
Boundary Scan :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Data Converters :
A/D 17x10b
Base Part Number :
PIC16F1516
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Type :
Flash
Low Power Mode :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Current-Max :
2.1mA
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
HTS Code :
Number of Terminations :
28
Data Converter :
A/D 17x10b
On Chip Data RAM Width :
8
Format :
FIXED-POINT
RoHS :
Non-Compliant
Height Seated (Max) :
1mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ