PIC16F1508-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1508-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
MICROCONTROLLER, RISC
Lead Free :
Lead Free
EEPROM Size :
Base Part Number :
PIC16F1508
Number of ADC Channels :
12
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
7.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Published :
Watchdog Timer :
yes
Number of I/Os :
18 I/O
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Terminal Position :
Dual
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
20
Nominal Supply Current :
850μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Interfaces :
I2C/SPI/USART
RoHS :
Details
Max Power Dissipation :
800mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
PIC® XLP™ 16F
DMA Channels :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Form :
Gull wing
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of Timers/Counters :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
PIC16F1508
Number of PWM Channels :
4
Frequency :
20MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Product :
MCU
Number of I2C Channels :
1
RAM Size :
256 x 8
CPU Family :
PIC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Power Supplies :
2.5/5V
Address Bus Width :
8B
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Has ADC :
Number of I/O :
17
Device Core :
Supply Voltage :
5V
Memory Size :
7kB
Supplier Device Package :
20-SSOP
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
8-Bit
REACH SVHC :
No SVHC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Core Processor :
Speed :
20MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Width :
5.6mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Data Bus Width :
8B
Height :
1.85mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Datasheets
PIC16F1508-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1508-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1508, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16F1508-E/SS pinout, PIC16F1508-E/SS datasheet PDF, PIC16F1508-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1508-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1508-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1508-E/SS Overview
PIC16F1508-E/SS Features
The PIC16F1508-E/SS microcontroller boasts an impressive set of features designed for flexibility and performance in demanding environments. Key features include 256 bytes of EEPROM, 512 bytes of RAM, enhanced mid-range core with 49 instruction, 16 stack levels, and an operating speed up to 20 MHz. It also supports advanced peripherals like PWM outputs, multiple timers, and up to 12 I/O pins, providing significant versatility. The inclusion of analog-to-digital converters and comparators allows for real-time sensing and control, enhancing its utility in automation and control systems.