PIC16F1507-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1507-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Qualification :
AEC-Q100
Supply Voltage :
3.3V
Rad Hardened :
No
Number of Ethernet Channels :
Bit Size :
8
Core Size :
8-Bit
Package :
Tube
Address Bus Width :
8B
Max Power Dissipation :
800mW
RAM Size :
128 x 8
Product :
MCU
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/Os :
18 I/O
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of Programmable I/O :
18
Number of UART Channels :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Core Processor :
PIC
Mounting :
Surface Mount
Interfaces :
Serial
Terminal Pitch :
0.65mm
Dimensions :
7.5 x 5.6 x 1.85mm
Clock Freq :
20(MHz)
Memory Size :
3.5kB
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Bits :
8
RoHS :
Details
# I/Os (Max) :
17
Operating Temperature (Min) :
-40C
Data Bus Width :
8B
Family Name :
PIC16F
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Number of SPI Channels :
Data Converters :
A/D 12x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Power Supplies :
2.5/5V
Device Core Size :
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
20-SSOP
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Type :
Flash
Number of Timers/Counters :
3
Published :
Has ADC :
yes
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of PWM Channels :
4
Number of Terminations :
20
Number of ADC Channels :
12
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
20MHz
Base Part Number :
PIC16F1507
Operating Temperature (Max) :
85C
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
CPU Family :
PIC
EEPROM Size :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Instruction Set Architecture :
RISC
Height :
1.85mm
Number of Timers - General Purpose :
3
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature Classification :
Industrial
Device Core :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DMA Channels :
Frequency :
20MHz
Base Product Number :
PIC16F1507
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interface Type :
ICSP
Series :
PIC® 16F
Watchdog Timer :
yes
Pin Count :
20
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Pins :
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Tradename :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
REACH SVHC :
No SVHC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converter :
A/D 12x10b
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Length :
7.5mm
Nominal Supply Current :
2.7mA
Width :
5.6mm
Oscillator Type :
Internal
Number of I2C Channels :
Connectivity :
Terminal Position :
Dual
Package Type :
SSOP
Programmable :
Number of I/O :
17
Microchip
Datasheets
PIC16F1507-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16F1507, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, PIC16F1507-I/SS pinout, PIC16F1507-I/SS datasheet PDF, PIC16F1507-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.