PIC16F1507-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1507-E/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
Number of I/Os :
18 I/O
Watchdog Timer :
yes
Interface Type :
ICSP
Height :
5.08mm
Integrated Cache :
No
Length :
26.92mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of PWM Channels :
4
Supply Voltage :
3.3V
Published :
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Speed :
20MHz
Connectivity :
Number of Programmable I/O :
18
Number of ADC Channels :
12
Data Converter :
A/D 12x10b
Microchip
Lead Free :
Lead Free
RAM (words) :
128
Number of I/O :
17
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Pin Count :
20
Surface Mount :
Memory Size :
3.5kB
Number of Pins :
20
ECCN Code :
EAR99
CPU Family :
PIC
Data Converters :
A/D 12x10b
e3
Max Power Dissipation :
800mW
Frequency :
20MHz
Number of Timers/Counters :
3
Terminal Position :
Dual
Supplier Device Package :
20-PDIP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Address Bus Width :
8B
Base Product Number :
PIC16F1507
Nominal Supply Current :
2.7mA
Series :
PIC® 16F
DMA Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Through Hole
RoHS :
Details
Power Supplies :
2.5/5V
Width :
7.112mm
Brand :
Base Part Number :
PIC16F1507
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
RAM Size :
128 x 8
Number of Bits :
Mounting Style :
Through Hole
Datasheets
PIC16F1507-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F1507, PIC16F1507-E/P pinout, PIC16F1507-E/P datasheet PDF, PIC16F1507-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.