PIC16F1459T-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F1459T-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Frequency :
48MHz
Screening Level :
TS 16949
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Length :
7.2mm
Base Product Number :
PIC16F1459
PWM Channels :
yes
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Brand :
Microchip Technology / Atmel
MCU
Interfaces :
I2C/SPI/USART
RAM Size :
1K x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Memory Size :
14kB
Lead Free :
Lead Free
17
ROM (words) :
Data Converter :
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Terminal Pitch :
0.65mm
Radiation Hardening :
No
Watchdog Timer :
DAC Channels :
Base Part Number :
PIC16F1459
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of I/Os :
17 I/O
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height Seated (Max) :
2mm
20
On Chip Program ROM Width :
14
Speed :
48MHz
Number of I/O :
14
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of Pins :
20
Data Converters :
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheets
PIC16F1459T-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1459T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1459, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16F1459T-I/SS pinout, PIC16F1459T-I/SS datasheet PDF, PIC16F1459T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1459T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.